Me, Rooman lumoamat – syksymme Villa Lantessa

Tervetuloa kultapossukerhoon! Näin meidät toivotettiin tervetulleeksi Suomen Rooman-instituutin antiikin ja keskiajan tutkimuksen johdantokurssille Roomaan tänä syksynä. Seitsemän hengen iskujoukko, isänmaan toivot, koostui kahdesta klassillisen filologian, yhdestä arkeologian, kahdesta historian ja kahdesta kirkkohistorian opiskelijasta, jotka poimittiin käsin Helsingin, Turun ja Jyväskylän yliopistoista. Yhteisen Roomassa vietetyn kuukauden aikana meistä muodostui erilaisista taustoista huolimatta – tai juuri siitä johtuen – erinomaisen toimiva ja sulavasti liikkuva kokonaisuus, Ordo Sancti Tavernelli.

Johdantokurssi2015 (1)

Neljän viikon ristiretkemme muodostui seminaareista ja opiskelusta, retkistä ja vaeltelusta sekä myös vapaa-ajasta, joka koostui erityisesti dolce vitasta. Parasta kurssissa oli ehdottomasti kaiken jo kirjoista opitun kohtaaminen silmästä silmään in situ ja se, kuinka kaikkien erityisosaaminen ja kokemus kietoutuivat aihealueiden ympärille ja avasivat uusia näkökulmia ja herättivät aivan uutta mielenkiintoa. Ja onhan se aina jännittävää huomata, kuinka eri tavalla nyt jo niin tuttuihin nähtävyyksiin, kuten Forum Romanumiin, suhtautuu verrattuna siihen, kuin jos olisi paikalla asioihin vihkiytymättömänä. Eikä mikään tietenkään korvaa sitä opetusta ja opastusta, jota saimme Villa Lanten asiantuntijatiimiltä, noilta alati auttamisalttiilta suojelushengiltä.

Johdantokurssi2015 (8)
Johdantokurssi2015 (4)

Vaikka aikataulu olikin tiukka kirjallisine ja suullisine töineen ja pitkine päivineen, jäi meille myös hieman vapaa-aikaakin. Tai ainakin aikaa oppia jotain erilaista ja eksoottista, nimittäin roomalaista elämää. Meistä jokainen oppi varmasti pääpiirteet niin kahvila-, ravintola- kuin asiakaspalvelukulttuuristakin. Ruokiin tutustuimme myös antaumuksella ja saattoivat siinä sivussa viinitkin tulla tutuksi. Kaiken kaikkiaan makealta maistui sekin puoli elämästä.

Johdantokurssi2015 (7)

Monelle kurssi oli varmasti silmiä avaava kokemus ja parhaassa tapauksessa selkeytti myös tulevaisuuden tavoitteita. Kiitollisuudella nyt muistamme Villa Lantea, Gianicoloa ja Roomaa. Ja kaikkia, jotka siellä kohtasimme. Ikävä saattaa välillä ikuista kaupunkia  tulla, mutta me palaamme vielä!


Johdantokurssi2015 (9)

Vuoden 2015 johdantokurssi: Antti, Elisa, Ella, Maria, Suvi, Taneli ja Tuuli

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: